Sejfy ognioodporne – właściwie niezbędne

Sejfy ognioodporne wydają się zbędne, bo przecież w wielu domach są systemy przeciwpożarowe, czujniki dymu, gaśnice. Jednak nie do końca. Owszem czujniki zadziałają, gaśnica być może na chwilę pozwoli zatrzymać ogień, ale przy większym pożarze czas w jakim temperatura będzie oddziaływać na sejf może być na tyle długi, że zwykły sejf nie uchroni zawartości.

Pomyśl, że masz w sejfie sporą ilość gotówki i ważne dla Twojej firmy dokumenty jak np. umowy. W przypadku pożaru na pewno minie kilka lub kilkanaście minut na przyjazd straży pożarnej. Jeśli pożar nie będzie groźny to jest szansa, że zwykły sejf ochroni Twoje przedmioty. Ale jeśli rozwinie się na tyle, że gaszenie go będzie trwało powiedzmy 30-40 minut to jest spora szansa, że je straciłeś.

Normy jakie są określone dla sejfu by był on ognioodporny mówią jasno, że zapewnia on bezpieczeństwo np. 60 minut dla temperatury wewnątrz do 177 °C przy temperaturze na zewnątrz do powiedzmy 1100 °C. Taki sejf wydaj się już bezpieczny dla wielu domów mieszczących się w większych aglomeracjach. Zwykły sejf niekoniecznie.

Sejfy ognioodporne i ich cechy

Sejfy ognioodporne zależnie od modelu oferują różne stopnie ochrony przeciwpożarowej jak i antywłamaniowej. Mają także różną budowę i to ona odpowiada za to ile dany sejf wytrzyma w zadanej temperaturze, czy pozwoli na dostanie się wilgoci lub wody do wnętrza. Zależnie od swojej budowy pozwalają lub nie na mocowanie do ścian lub podłogi. Niektóre z nich mają specjalne zawiasy chroniące dodatkowo zawartość przed np. wywarzeniem.